Asım Güzelbey'den Havza Turizmine Destek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Dr.

2013-03-18 16:51
18 Mart 2013 Pazartesi, 16:51

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Mersin'in Aydıncık İlçesindeki Gilindere Aynalıgöl Mağarası'nın Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girebilecek kadar önemli olduğunu söyledi.

Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TKB Genel Sekreteri Sezer Cihan, ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Hurşit Arslan ve Büyükşehir Belediyesi Mimarlarından Seda Şahin ile Aydıncık'a giden Güzelbey ve beraberindeki heyet Aydıncık Belediye Başkanı Ferhat Aktan'ı ziyaret ettiler. Gilindire Mağarasının, Kültür Bakanlığı Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca taşınmaz kültür ve tabiat varlığı olarak tescil edildiğini, yaklaşık 550-600 metre uzunluğunda olan ve içerisinde hemen her türden damlataş oluşumları yer alan mağaranın Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girebilecek bir potansiyelde olduğu değerlendirmesinde bulunan Başkan Güzelbey, Dünyanın 8. Harikası olabilecek nitelikte olan Aynalıgöl Mağarası'nın kazanılması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı.

Güzelbey, Gaziantep'in başını çektiği, Şanlıurfa, Diyarbakır, Hatay, Adıyaman, Mersin'in içinde yer aldığı bir Havza Turizmi hedefi için 2004 yılında düğmeye bastıklarını söyledi. Beraberindeki heyetle birlikte Aynalıgöl Mağarası'nda incelemelerde bulunan Güzelbey, binlerce yıl birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu bölgenin insanlık tarihi açısından çok önemli kültürel zenginliklere sahip olduğunu, kültür zenginliklerinin yanı sıra bu doğal potansiyellerin de Türk Turizmine ve bölge ekonomisine çok büyük bir katkı sağlayacağını dile getirdi.

Aydıncık'da bulunan Kelenderis yarımadasında bulunan geç Roma dönemine ait Kelenderis Mozaikleri'ni de yerinde inceleyen Başkan Güzelbey, bölgenin her santiminden tarih fışkırdığını, bir liman tasviri taşıyan, geride şehir silueti bulanan örnekleri ile bu mozaiklerin eşsiz güzelliğe sahip olduğunu ifade etti. Tarihi Kentler Birliği olarak gerek Gilindere Aynalıgöl Mağarası'nın gerekse Kelenderis Mozaikleri'nin günümüz insanlığı ile buluşturulması için gerekli destekleri vereceklerini belirten Güzelbey, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak burada yürütülecek çalışmalarda, proje destekleri ile deneyimlerini paylaşacaklarını bildirdi.

Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de, Aynalıgöl ve Kelenderis Mozaikleri'nin bir bütünlük oluşturularak turizme kazandırılmaları gerektiğini dile getirdi.


İHA

Haber Yorumunuz Nedir?okuduğunuz haber ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazınız