Bağcılar'a 8d Sinema Salonu

Bağcılar'da yakında hizmete girecek olan Sanal Gerçeklik Modülü, Türkiye’nin en büyük “8D Sinema salonu ve planetaryum”, ilçe sakinlerine heyecanlı anlar yaşatacak.

2013-12-21 13:25
21 Aralık 2013 Cumartesi, 13:25

Bağcılar'da yakında hizmete girecek olan Sanal Gerçeklik Modülü, Türkiye'nin en büyük "8D Sinema salonu ve planetaryum", ilçe sakinlerine heyecanlı anlar yaşatacak. 3 boyutlu gözlüklerle hareketli bir platform ve fiziksel efektlerin bulunduğu sistem; eğitim, eğlence ve tanıtım amaçlı hizmet verecek.

Yıllar önce Balkan Savaşları sonrası göç eden, Türkiye'nin dört bir yanından iş bulmak amacıyla gelen ve terörden kaçan insanların yerleştiği Bağcılar, son yıllarda hızlı bir gelişim yaşıyor. Metro hattı ve tramvayı ile İstanbul'un ulaşım ağına entegre olan Bağcılar sosyal ve kültürel dönüşümün adresi haline geldi. Bağcılar Belediyesi'nce inşa edilen "Sanal Gerçeklik Modülü" olan "8D" de yakında hizmete girecek. İnönü Mahallesi'nde yapımına başlanan ve inşaatı tamamlanan ‘8D Sinema Salonu ve Planetaryum" dünyanın önemli turizm merkezleri olan Paris, Londra, Oslo, Zürih, Amsterdam ve Barselona'da bulunuyor. 8D Sinema ve Planetaryum teknolojisi, Türkiye'de ilk kez Bağcılar'da hizmete girecek.

8D teknolojisinin, enformasyon çağının kimliğini yansıttığını, onunla bütünleştiğini ve bu sinerjiyi kamusal alanla buluşturduklarını ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, "Bu sistem, gerek zaman, mekan küresi gerek yüksek mekan kalitesiyle modern ve interaktif bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır" diye konuştu.

KÜLTÜREL VE SANATSAL FAALİYETLER SERGİLENECEK

Sanal Gerçeklik Küresi'nin kapalı bir kutu olmasının yanı sıra kentin kültür, tarih, sanat faaliyetlerinin de sergilenebileceği paylaşımcı bir mekan olduğunu kaydeden Çağırıcı, şöyle konuştu: "8D Sinema Salonu'nda küçük toplantılar da düzenlenebilecek. Eğlence ve eğitime katkısının yanı sıra teknoloji merkezi hüviyetinde olacak. Ayrıca belediyemizin, ilçe sakinleriyle her türlü halkla ilişkiler, bilgilendirme ve tanıtım çalışmalarını yapabileceğimiz bir kompakt iletişim merkezi olacak. Hayata geçirdiğimiz yatırımlar ve Sanal Gerçeklik Modülü ile Bağcılar, sadece ilçe sakinleri için değil çevresindeki yerleşim bölgelerinde yaşayanlar için de bir cazibe merkezi olacak."

"DİĞER BELEDİYELERE ÖNCÜLÜK EDİYORUZ"

Başkan Çağırıcı, tamamlanan sinema salonu inşaatı ile birlikte 3D filmlerin teknik alt yapısının oluşturulması hizmetlerini kapsayan bir projeyi hayata geçirmeye hazırlandıklarını belirtti. Çağırıcı, "Binada 8D simülasyon salonu, sinema salonu, fuaye alanı bulunuyor. Bağcılar Belediyesi, sanal gerçeklik teknolojilerini eğitimde kullanan ilk belediye olarak diğer belediyelere öncülük edecektir. Sanal gerçeklik modülü ile farklı iletişim teknolojilerini eğlence ve eğitimi bir araya getirerek hizmete sunuyoruz. Bu teknoloji izleyicilerin 5 duyusuna hitap edecek hareketli simülasyona sahiptir. İzleyici 6 hareketli robot platform ve 3D stereo gözlüklerle film seyrederken rüzgar, sis, dokunma hissi, kar, koku efektleri ve 3 boyutlu ortam heyecanını yaşayacaktır" şeklinde konuştu. Çağırıcı, ayrıca planetaryum gösterimlerinde, başta astronomi olmak üzere biyoloji, coğrafya, fizik gibi temel bilimler ve daha birçok farklı alanlarda hazırlanmış zengin çeşitliğe sahip filmlerle gerçeğe çok yakın simülasyonlar bulunduğunu da ifade etti.


İHA

Haber Yorumunuz Nedir?okuduğunuz haber ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazınız