Boydak: Dershaneler kapatılırsa açılımla elde edilen kazanımlar zarar görür

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, dershane ve okuma salonlarının kapatılması ile Doğu ve Güneydoğu'da açılım sürecinde elde edilen kazanımların büyük zarar göreceğini

2013-11-16 15:11
16 Kasım 2013 Cumartesi, 15:11

MERSİN (CİHAN)- Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, dershane ve okuma salonlarının kapatılması ile Doğu ve Güneydoğu'da açılım sürecinde elde edilen kazanımların büyük zarar göreceğini belirtti. Başka kurumlarda öğretmenlerin sahte evlilikler yaparak batıya gitmenin yolunu ararken dershane ve okuma salonlarında fedakarca çalışan eğitimcilerin olduğunu hatırlatan Boydak, dershanelerin kapatılması durumunda işsiz kalacak öğretmenleri istihdam etmeye hazır olduklarını dile getirdi.

    Mersin'de İstikbal Mağazası'nın açılışın ardından Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) açıklamalarda bulunan Boydak, ülkenin gündemini meşgul eden konuya işadamı gözlüğü ile bakarak değerlendirmek istediğini ifade etti.
Bu konunun ilk önce iktisadi açıdan değerlendirilmesinin yapılması gerektiğine işaret eden Boydak, dershanelerin eğitim ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturduğunu ifade etti. Buralarda binlerce öğretmen istihdam edilirken vergi ödenerek katma değer oluşturan bir faaliyet sürdüğünü vurgulayan Boydak, "Özel okulların öğrenci bulmakta zorlandığı bir ortamda dershanelerin özel okula dönüştürülmesi ekonomik açıdan incelenmelidir. Mevcut tartışmalar ekseninde görünen o ki bu işin ekonomik olarak fizibilitesi yeterince yapılmamıştır." diye konuştu.

    İktisadi bir teşekkül olan dershanelerin ülkedeki şartların getirdiği arz ve talep sonucu oluştuğuna dikkat çeken Boydak şöyle devam etti: "Eğer arz-talep dengesini bozarsanız bu hür teşebbüsün mantığına aykırı olur. Böyle bir talep varsa bu kayıt dışına gider. Şimdi iyi kötü denetlenen düzenlenen bir sistem var, eğer bu sitemi ortada kaldırırsanız hafta içi Milli Eğitim'de ders verip hafta sonu ev ev gezerek özel ders peşinde koşturan bir öğretmenler ordusu yaratırsınız."

    "MESLEK LİSELERİ DE ZARAR GÖRÜR"

    Dershanelerin kapatılmasının doğrudan etkilerinin yanı sıra ekonomiye ve ülkeye de bazı etkileri de olacağına işaret eden Boydak, "Biz mobilya sektörü olarak uzun yıllar ara eleman sıkıntısı çektik. Meslek liselerinin boş kalması sorunu ülkenin istihdam dengesini alt üst eden bir noktaya ulaşmıştı. Şimdi katsayı eşitlendi ve öğrenciler meslek liselerine yeniden yöneldi. Meslek lisesine giden öğrenci ne düşünüyor? (Lisede meslek edinirim; dershanede üniversiteye hazırlanırım) diye düşünüyor. Şimdi dershaneleri kapatınca bu öğrenciler artık meslek lisesini tercih etmeyecek. İşte bu noktada sanayimizin ara eleman sıkıntısı doğacak. Ülke için ara eleman çok önemlidir. Büyüme için kalkınma için ara eleman istihdamını artırmamız gerekir. Bu anlamda meslek liselerini yeterince cazip kılmadığınız zaman tercih edilmeyecektir." şeklinde konuştu.

    "AÇILIM ZARAR GÖRÜR"

    Hükümetin uyguladığı demokratik açılımın ülkeye çok güzel kazanımlar sağladığına dikkat çeken Boydak şunları kaydetti: "Hükümetimizin demokratik açılımının faydalı olduğu yönünde her vesile ile görüşlerimizi iş dünyası olarak dile getirdik. Demokratik açılımın önemli bir boyutu da sivil toplumdur. Doğu ve güneydoğuda dershaneler insanların kaynaştığı, ilimle, bilimle meşgul olduğu eline silah değil kalem, kitap aldığı mekanlar olarak ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla korkarım ki Doğu ve Güneydoğuda bu okuma salonlarının ve dershanelerin kapatılması ile birlikte açılım yolu ile ülkemizin elde ettiği kazanımlar zarar görecektir. İş dünyası olarak ülkemizin topyekün kalkınması için doğunun ve güneydoğunun da kalkınmasını oralardaki evlatlarımızın da batıdaki üniversiteleri kazanıp ülkemizin kaynaşan ve bir arada yaşamaktan mutluluk duyan motifini oluşturması önemlidir." ifadesini kullandı.

    Boydak, iş dünyası olarak her daim birlikten, dirlikten ve istikrardan yana olduklarını anlatarak geçtiğimiz 11 yıl boyunca ülkedeki ekonomik istikrarın çok faydasını gördük. Sadece Ekonomi alanında değil her alanda istikrar faydalıdır. Eğitim alanında da istikrarlı politikalar izlenmeli ve eğitim sistemimiz sürekli değişikliğe uğratılarak istikrar zedelenmemelidir." dedi.

    İŞSİZ KALAN ÖĞRETMENLERİ İSTİHDAM ETMEYE HAZIRIZ

    "Dershaneler kapatılacak olursa fedakar, cefakar öğretmenlerin bir bölümünü bizlerde istihdam edebiliriz" diyen Boydak. "Çünkü biz Doğu'da Güneydoğu'daki seyahatlarimizde görüyoruz Türkiye'mizin en ücra köşelerine bu fedakar öğretmenlerimiz gidiyor. Buralarda bu öğretmenler görev yapıyorlar. Ortadoğu, Bilkent, Boğaziçi Üniversitesi'ni bitiren öğretmenler görüyoruz oralarda çalışan. Bu öğretmenlerin işsiz kalmasına bizim gönlümüz razı kalmaz. Onlardan ne kadar işsiz kalan olursa biz istihdam etmeye hazır olduğumuzu da belirtmek istiyoruz. Biz onları çok seviyoruz. Düşündüğümüz zaman başka kurumlarda öğretmenlik yapan öğretmenler sahte evlilik yaparak batıya gitmenin yolunu ararken, doğu ve güneydoğuda fedakarca görev yapan öğretmenlerimiz var. Onların işsiz kalmasına hiç bir zaman bizim gönlümüz razı olmaz." diye konuştu. CİHAN

Cihan

Haber Yorumunuz Nedir?okuduğunuz haber ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazınız