Frig Vadisinin Tanıtımı Ve Turizme Kazandırılması Çalışmaları

Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez, Türkiye’nin en önemli tarihi ve kültürel değerleri arasında yer alan Frig Vadisi’nin tanıtımı ve turizme kazandırılması için Afyonkarahisar, Eskişehir ve.

2013-10-04 12:43
04 Ekim 2013 Cuma, 12:43

Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez, Türkiye'nin en önemli tarihi ve kültürel değerleri arasında yer alan Frig Vadisi'nin tanıtımı ve turizme kazandırılması için Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya'nın ortaklığı ile kurulan FRİGKÜM'un 2013 yılında faaliyetlerine 147 bin TL'lik bir bütçe ile devam edeceğini söyledi.

Afyonkarahisar İl Genel Meclisi (İGM) Ekim ayı çalışmaları bugün İGM Başkanı Salih Sel Başkanlığı'nda gerçekleştirilen 4. oturum ile devam etti. Gerçekleştirilen toplantıda Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez, Frig Vadisi ve Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgilendirmelerde bulundu. FRİGKÜM'un kuruluş amacının Frig Vadisi'nin korunup ileriki nesillere en iyi şekilde aktarılması olduğunu kaydeden Üyümüz, bunun için çalışmaların hassasiyetlikle sürdürüldüğünü dile getirdi. 31 Ekim 2009 yılında, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya İl Özel İdareleri tarafından kurulan FRİGKÜM'un yaklaşık 3 yıllık süre zarfında Frig Vadisi'nin tanıtımı adına bir çok yarışma düzenlediğinden bahseden Üyümez, "Frig Uygarlığının hüküm sürdüğü Afyonkarahisar, Eskişehir, Kütahya ve Ankara illeri arasındaki bölgede antik yürüyüş yollarına dayalı ve Frig eserlerinin görülebileceği yürüyüş parkurlarının belirlenmesi, bu parkurların uluslararası standartlara uygun olarak işaretleme çalışmaları yapılması planlanmıştır. Bu kapsamda söz konusu bölgedeki antik yolların tespit edilerek birleştirilmesi, yürüyüş rotasının bilgilendirme levhaları ile donatılması, ayrıca yörenin tanıtımına katkı sağlaması amacıyla başlatılan ‘Frig Yürüyüş Yolu' projesi, Birliğimizin katkılarıyla Proje Yürütücüsü Doç.Dr. Hüseyin Sarı ve ekibi tarafından tamamlanmıştır" dedi.

FRİG VADİSİ FOTORĞAF YARIŞMALARI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Frig uygarlığından günümüze kadar ulaşan tarihi ve kültürel varlıklarını tanıtmak, bölgeye olan ilginin arttırılarak turizm potansiyelinin yükseltilmesine katkı sağlamak amacıyla FRİGKÜM'un tarafından 2 kez bisiklet yarışı organizasyonu gerçekleştirildiğini kaydeden Üyümez, yaptığı bilgilendirmede şunları söyledi:

"30-31 Ekim 2010 tarihinde birincisi gerçekleştirilen bisiklet yarışması Eskişehir-Yazılıkaya'da başlayıp, Afyonkarahisar Döver beldesinde son bulmuş ve toplam 75 kilometrelik parkurda 93 sporcu yarışmıştır. Frig Vadilerinin etkin tanıtımında kullanmak, fotoğraf sanatına gönül veren tüm fotoğrafçıların eserlerini bir araya getirip kaynaşmasını sağlamak ve fotoğraf sanatına katkıda bulunmak amacıyla, birliğimizce 2010, 2011 ve 2013 tarihlerinde 3 kez fotoğraf yarışması düzenlenmiştir. 2010 yılında yapılan ‘1. Frig Vadileri Fotoğraf Yarışması'na 139, 2011 yılında fotomaraton olarak yapılan ‘2. Frig Vadileri Fotoğraf Yarışması ve Fotomaratonu'na 133, 2013 yılında ise düzenlenen ‘3.Frig Vadileri Fotoğraf Yarışması'na 240 fotoğraf sanatçısı iştirak etmiştir."

Üyümez, yaptığı bilgilendirmede ayrıca, 2012 Mali Yılı kesin hesabı sonucu 2013 yılına devreden banka bakiyesinin ise 147 bin 756 TL olduğunu söyledi.

Toplantı, Mevlüy Üyümez'in yaptığı bilgilendirmenin ardından sona erdi.


İHA

Haber Yorumunuz Nedir?okuduğunuz haber ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazınız