İzmir’de ‘Gezi Parkı’ olayları sabaha kadar sürdü: 92 gözaltı

İzmir’de, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etmek için dün akşam saatlerinden itibaren toplanarak Basmane ve Alsancak semtlerinde polisle çatışan grupların eylemleri saat

2013-06-01 07:26
01 Haziran 2013 Cumartesi, 07:26

İZMİR (CİHAN)- İzmir'de, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etmek için dün akşam saatlerinden itibaren toplanarak Basmane ve Alsancak semtlerinde polisle çatışan grupların eylemleri saat 06.30'a kadar sürdü. Göstericilerin birçok işyeri, banka ve sokak levlaharına zarar verdiği olaylarda 92 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etmek amacıyla dün Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen gösteri sonrası İzmir sokakları hareketlendi. Burada yapılan gösteriden ayrılan bir grup Basmane semtinde bulunan AK Parti Konak İlçe Başkanlığı'na yürümek istedi.

Polisin Basmane Meydanı'nda durdurduğu grup, polise taş, şişe ve sopalarla saldırdı. Polis, gruba tazyikli su ve gazla müdahale etti. Basmane Meydanı'ndaki olayların ardından gruplar bu kez Alsancak semtinde toplandı. Saat 21.00'de Talatpaşa Bulvarı'nda toplanan grup, yolu yaklaşık 3 saat trafiğe kapattı. Polisin müdahalesi sonrası buradan da dağıtılan grup sokak aralarına kaçtı.

SABAHA KADAR SÜRDÜ

Alsancak'ta polisin dağıttığı göstericiler, sokak aralarında 50'şer, 100'er kişilik gruplar halinde bir kez daha Basmane'de bulunan AK Parti Konak İlçe Başkanlığı'na yürümek istedi. Göstericiler, güzergahları üzerinde bulunan birçok banka şubesi ile iş yerinin camlarını kırarak zarar verdi. Çevik Kuvvet polisinin Basmane'de aldığı önlemler grubun AK Parti binasına yaklaşmasını önledi. Basmane'de polise taş ve şişe fırlatan göstericiler sabah saat 06.00 sıralarında 1. Kordon istikametine doğru kaçtı.

Polis ekiplerinin kovaladığı göstericilerden bazıları Pasaport'ta bulunan Kantar Polis Merkezi'ne doğru kaçtı. Yakalanacaklarını anlayan bazı göstericiler burada bulunan kafelere girdi. Çevik kuvvet polisleri kafelere girerek gizlenen göstericileri tek tek gözaltına aldı. Dün akşamdan bu yana yaşanan olaylarda toplam 92 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. CİHAN

Cihan

Haber Yorumunuz Nedir?okuduğunuz haber ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazınız