Ödemiş'te Satılık Köy Haberleri Film Çektirdi

Ödemiş’in Lübbey Yaylası'nda bulunan tarihi Lübbey köyünü konu alan 'Terkedilmiş Bir Kartal Yuvası-Lübbey" adlı kısa filmin galası, 27 Ekim Cumartesi günü Ödemiş Cep Sineması’nda.

2012-10-24 14:55
24 Ekim 2012 Çarşamba, 14:55

Ödemiş'in Lübbey Yaylası'nda bulunan tarihi Lübbey köyünü konu alan 'Terkedilmiş Bir Kartal Yuvası-Lübbey" adlı kısa filmin galası, 27 Ekim Cumartesi günü Ödemiş Cep Sineması'nda yapılacak.

Yapımcılığını emekli öğretmen Osman Berber'in yaptığı amatör oyuncuların yer aldığı filmin gösteriminde, hakkında ‘satılık' haberleri çıkan köyün az sayıdaki sakini katılacak. Halka açık yapılacak film gösterimi için çok sayıda destek aldığını belirten yapımcı Osman Berber, "Bir avuç sinema gönüllüsü olarak kendi imkânlarımızla, imece usulü ile çektiğimiz bu filmin galasını 27 Ekim Cumartesi günü yapıyoruz. Tarihe, çevreye ve kültürel mirasa sahip çıkan tüm Ödemişlileri Ödemiş Cep Sineması'na bekliyoruz" dedi.

Senaryosunu Ödemişli emekli öğretmen Osman Berber'in yazdığı, yönetmenliğini Ödemişli grafiker ve yönetmen Mehmet Genç'in görüntü yönetmenliğini de Nuri Çeşme'nin yaptığı belgesel ağırlıklı filmin başrolünde de Ödemiş'te kadrolu eylemci olarak bilinen Yılmaz Nalbantoğlu yer aldı.

Belgesel film ile ilgili bilgi veren yönetmen Mehmet Genç, "Bu bizim ilk belgeselimiz. İlk çektiğimiz kısa filmimiz ‘Sular Çekilmeden' filminin ardından ‘Topaç' filmini çektik. Lübbey belgeseli ile amacımız çekimi ve senaryosuyla dikkatleri köy üzerine çekmektir" dedi.

Belgeselin yapımcılığını ve senaristliğini üstlenen Osman Berber de, tarihi köyün satılacağı yönünde basın yayın organlarında Haberler çıktığını belirterek şöyle konuştu: "Amacımız köyün çeşitli turizm hizmetlerinin hayata geçirilmesi amacıyla rant peşinde koşan büyük şirketlere satılmasına karşı çıkmak. Osmanlı döneminde eşkıya yuvası olarak bilinen ve efelerin saklandıkları Lübbey köyü, zaman kaybedilmeden ve daha fazla bina kayıpları yaşanmadan hızla ele alınmalı. Konuyla ilgili devlet ve vakıf üniversitelerinin mimarlık, tarih ve arkeoloji bölümlerinden destek alarak belgeleme çalışmalarına ve araştırmalara başlanmalıdır. Mimari açıdan incelikler içeren kırsal bir yerleşim olan Lübbey köyü, koruma altına alınarak yine Lübbeyliler tarafından yaşatılmalı ve turizme açılacaksa yine Lübbeyliler'in de içinde olacağı projeler hayata geçirilmelidir"

Berber, Lübbey'in mimari özellikleriyle, tarihi yapısıyla ve doğal güzellikleriyle eşine az rastlanabilecek yerlerden biri olduğunu sözlerine ekledi.


İHA

Haber Yorumunuz Nedir?okuduğunuz haber ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazınız