Serhat Lisesi öğrenci velileriyle Kudüs'e gezi düzenledi

Van’da eğitim veren Özel Serhat Lisesi, öğrenci velilerini Kudüs’e geziye götürdü

2013-11-04 15:00
04 Kasım 2013 Pazartesi, 15:00

VAN (CİHAN)- Van'da eğitim veren Özel Serhat Lisesi, öğrenci velilerini Kudüs'e geziye götürdü. 5 gün boyunca Kudüs'teki kutsal yerleri gezdiklerini belirten veliler, geziden büyük manevi bir hazla döndüklerini söyledi.

Özel Serhat Lisesi Müdürü Raşit Karakaya, gezi hakkında gazetecilere bilgi verdi. Gezdikleri kutsal yerlerden büyük haz aldıklarını anlatan Karakaya şunları söyledi: "İşgal altında bulunan Filistin ve Kudüs gezisinde, Hz ibrahim Peygamberimizin kabri, Hz, Davut Peygamberimizin kabri, Hz. İshak ve hanımı Sare validemizin kabri, Hz. Musa'nın kabri, Hz Zekeriya'nın makamı olduğu kabul gören ve inanılan mukaddes mekanlar ziyaret edildi. Yine Mısır'daki direnişin sembolü olan Rabiyetül Adeviye (r.a.)'ın kabri ve Efendimizin meşhur sahabilerinden Selman-ı Farısi (r.a)'ın kabirleri ziyaret edildi ve bu mekanlarda dualar edildi."

Gezileri boyuncanca neredeyse bütün vakit namazlarını Mescidi Aksa'da kılma fırsatı yakaladıklarını aktaran Karakaya, "5 gün boyunca neredeyse tüm vakit namazlarını islamın ilk kıblesi olan Mescidi Aksa camisinde kılma fırsatı elde ettik. Böyle bir durum işgalciler tarafından pekte izin verilmeyen bir durum olmasına rağmen gurubumuza nasip oldu. Yine Peygamber Efendimizin miraca yükseldiği bu mekanda vatana millete talebelerimize öğretmen ve velilerimize ve tüm İslam alemine dular ettik. Bu maneviyat ziyaretleri sonrası Zeytin Dağı, dünyanın en alçak noktası olan ve Hz. Lût (a.s)'ın kavminin helak olduğu Lût Gölü (Ölü Deniz), dünyanın bilinen en eski yerleşim yeri olan Eriha kenti, Hz. İsa'nın Hristiyan inanışına göre çarmığa gerildiğine inanılan Kıyamet Kilisesi ve bunlar gibi birçok eşsiz tarihi, doğal ve kültürel mekanlar ziyaret ettik." dedi.

Özel Serhat Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Dikici de Filistin halkının çektiği sıkıntıyı görünce içlerinin kan ağladığını söyledi. Geziye katılan öğrenci velilerinin tamamının fazlasıyla memnun kaldığını ifade ederek, büyük duygular ve manevi hazlarla Türkiye'ye döndüklerini belirtti.

Velilerden Mehmet Şakir Karayel de gezi vesilesiyle İslam aleminin önemli mekanlarını gördüğü için çok mutlu olduğunu ifade etti. Karayel, özellikle Efendimizin miraca yükseldiği yer ile Hz. Ömer Efendimizin Kudüs'ün anahtarlarını teslim aldığı kapı gibi mübarek mekanların kendilerini çok etkilediğini ifade etti. CİHAN

Cihan

Haber Yorumunuz Nedir?okuduğunuz haber ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazınız