Tatar Yemekleri Tanıtıldı

Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi tarafından her ay düzenlenecek olan ‘Eskişehir’in Yemekleri’ konulu konferansların ilki gerçekleştirildi.

2013-03-15 16:39
15 Mart 2013 Cuma, 16:39

Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi tarafından her ay düzenlenecek olan ‘Eskişehir'in Yemekleri' konulu konferansların ilki gerçekleştirildi.

Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'nin Odunpazarı'ndaki binasındaki etkinlik kapsamında ilki gerçekleştirilen konferansta, Kırım Tatar yemekleri tanıtıldı. Kırım göçmeni olan ve Eskişehir'de yaşayan ev hanımı Sevinç Karakaya, Kırım-Tatar yemekleri hakkında bilgi verdi. Tatarların nereden geldiklerini anlatan Sevinç Karakaya, Tatar kültürüne ait lezzetlerden bahsederek kavurma börek, göbete, tava lokumu, oğmaç çorbası ve çiböreğin yapılışını anlattı.

‘‘TATAR HAMURSUZ DOYMAZ''

Kırım-Tatar yemeklerinin et ve hamur ağırlıklı olduğundan bahseden Sevinç Karakaya, bunda Kırım Tatarlarının eskiden beri tarım ve hayvancılıkla uğraşmalarının etkisi olduğunu söyledi. Karakaya, 'Tatar hamursuz doymaz' sözünün de bunu doğruladığını ifade ederken, etkinlik sırasında öğrencilere bu lezzetlerden biri olan kavurma börek ikram edildi.


İHA

Haber Yorumunuz Nedir?okuduğunuz haber ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazınız