Yabancı - Albert Camus

Yabancı, yazar Albert Camus’un dünya çapında ün yapan ve en çok bilinen romanı. Üzerinde sayısız edebi incelemenin yapıldığı, birçok yabancı dile çevrilen Yabancı, Türkiye’de de en çok satanlar listesinde yer alan gizemli bir kitap olma özelliği taşıyor.

08 Şubat 2012 Çarşamba, 21:55

Yabancı - Albert Camus

 

Can yayınları tarafından Türk okurlarla buluşturulan Yabancı, Albert Camus’un en meşhur ve yabancı dile en çok çevrilen kitabı olma özelliği gösteriyor. Tüm dünyada çok satanlar listesinde yer alan kitap, gizemli bir yapıt olarak kabul ediliyor. Romanın başkahramanı Meursault, varlık konusunda bir düzensizlik yaşayan ve ismi bulunmayan bir yabancı olarak okurların karşısına çıkıyor. İçinde trajedi duygusu taşıyan bu roman kahramanı büyüleyici bir güce de sahip. Yabancı’nın arka kapağında yazan cümleler kitabın içeriği şu şekilde özetliyor:

"Albert Camus"nün ( 1913-1960) en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş ve hala en çok satan kitaplar arasında yer alan "Yabancı", aynı zamanda yazarın en gizemli yapıtı. Ölümün egemen olduğu bir "varlık"ın en anlamsız olgularını saçma bir düzensizlik içinde yaşayan bu romanın başkişisi " Meursault ", bir simge kahraman değildir, "adı" olmayan bir "Yabancı"dır; bu eksik kimlik, gerçeklikten algıladığı şeyi yapılandıramayan, yeniden örgütleyemeyen, ama gerçekliğin yankılarını yakalamaya çalışan bir boş bilincin imgesidir. Onun kayıtsızlığı ve edilgenliği, işte bu boş bilincin ürünüdür. Yabancı, büyüleyici gücünü, içinde barındırdığı trajedi duygusuna borçlu: Bir türlü ele geçirilemeyen anlamın sürekli aranması, bilinç ile toplumsal dünya arasındaki çatışma... Camus'yle buluşanların hiçbiri, onunla karşılaşınca hayal kırıklığına uğramamıştır. "Mutluluk, bir yerde ve her yerde hiçbir şey beklemeden dünyayı, insanları sevmektir," der Camus. Giderek daha çok sevilen bir yazar olması, onun bu sevgisinin yansımasından başka bir şey değildir.

1957 yılında Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülen usta yazar Albert Camus’un en çok sevilen ve okunan romanı Yabancı, sizi gizemli bir yolculuğa davet ediyor.

Kitabın Künyesi:

Kitabın Adı: Yabancı

Kitabın Orijinal Adı: L'Etranger

Yazarı: Albert Camus

Sayfa Sayısı: 119

Yayınevi: Can Yayınları

Yayın Yılı: 2003

Tür: Roman


Stargundem.com