Saf ve Düşünceli Romancı - Orhan Pamuk

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk’un Harvard Üniversitesi'nde verdiği Norton derslerindeki notlarından oluşuyor. Saf ve Düşünceli Romancı, İletişim Yayıncılık etiketiyle okurlarla buluşuyor.

06 Ağustos 2012 Pazartesi, 12:51

Saf ve Düşünceli Romancı - Orhan Pamuk

 

Harvard Üniversitesi'nde Norton derslerinde edebiyat ve sanat anlayışı üzerine dersler veren Orhan Pamuk, notlarını Saf ve Düşünceli Romancı adlı kitabında bir araya getiriyor. Böylece bir romancının bir yapıtı oluştururken neler yaşadığına, o gizemli süreci birinci ağızdan öğrenme şansına sahip olunuyor.

Kitapta yer alan ifadelere göre okurun romanla bütünleşmesini sağlayan en önemli özellik yazarın roman kahramanlarını oluştururken onlarla başarılı bir şekilde bütünleşebilmesi. Hatta Orhan Pamuk, bazı konularda onları daha iyi anlayabilmek için karakterleri yarattığını da ifade ediyor. Satır aralarında yazar adaylarına okurlara güvenmeleri gerektiği öğüdünü de veriyor Orhan Pamuk. Bir romanda eşyaların çok büyük bir öneminin olduğunu da vurgulayan Orhan Pamuk, Saf ve Düşünceli Romancı’da romanlarda zamanın parçalandığını ve okura sonsuz bir andan parçalar sunduğunu ifade ediyor. Saf ve Düşünceli Romancı’da 153 sayfa boyunca Orhan Pamuk, yazarlıkla ilgili kendi merak ettiği soruların cevaplarını yazar adaylarıyla samimi bir şekilde paylaşıyor.

Orhan Pamuk’un kaleminden Saf ve Düşünceli Romancı, Doğan Kitap tarafından yayımlanıyor.

 


Stargundem.com