Google Hangoust’a İşaret Dili Ekledi

Google engelli kullanıcıları için video konferans servisi Hangoust’a işaret dili uygulaması ekledi.

02 Mart 2013 Cumartesi, 09:45

Google Hangousta İşaret Dili Ekledi

 Yenilikçi çözümleri ile karşımıza çıkan Google, bu kez de engelli kullanıcılarını düşünerek bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Bu yeni uygulamanın engelli kullanıcıların video konferans servisini kullanmalarını kolaylaştıracağı düşünülüyor. Eklenen iki yeni özellikteki tek hedefin engelli kullanıcıların daha rahat görüşmeler yapabilmesini sağlamak olduğu da açıklandı.


Hongoust'a artık İşaret Dili Tercüme Uygulaması bulunacak. Bu uygulama ile işitme sorunu yaşayan ya da tamamen işitme engelli olan kullanıcılar video konferans servisine dâhil olma olanağı bulabilecekler. Böylece engelli kullanıcılar hakkında bir yeniliğe imza atan Google, onların da gönlünü kazanacağa benziyor.


İşitme engelli bir kişi Hongoust uygulamasını açtığında sağ üst köşede kendi tercümanının resmini görecek. Videolu konferans başladığın tercümanın görüntüsü ekranın tam ortasında yer alacak. Söylenen her şeyi işaret diline aktaracak olan bu tercüman, aynı şekilde duyma engelli olan kişinin söylediklerini de ses dönüştürecek. Engelli kullanıcıların önündeki engelleri kaldırmaya yönelik çalışması ile Google'ın yine beğeni kazanacağı düşünülüyor.


Google sadece uygulamada işaret dili tercümanı ile yetinmedi. Hongoust uygulaması kullanırken mouse kullanmayan kişiler için de çeşitli kısa yollar belirledi. Klavyeden kısa yol işlemi ile mikrofonlarını açıp kapatma gibi işlemleri de gerçekleştirebilecekler. Normal bilgisayarlarda Ctrl + D yaparak, Mac'te ise Command + D işlemi ile mikrofonlarını kolaylıkla susturabilecekler. Bunun gibi daha birçok işlemi klavye kısa yolları ile gerçekleştirme mümkün.


Engelli kullanıcılar için geliştirilen bu kısa yol listesi ayrıntılı açıklamalarıyla birlikte Google'un destek sayfasına eklenmiş. İşitme engelli kullanıcıları için yeni bir yenilikle karşımıza çıkan Google, daha önce de onlar için alt yazı uygulamasını gerçekleştirmişti. İlerleyen süreçte Google'un bu konuda daha farklı uygulamalar da geliştireceğini düşünüyoruz.

Kaynak: 3d oyunlar